Back to Top

identity_hero.jpg
2019 FINALISTS

Congratulations to the finalists of the 2019 State Business Awards. Winners will be announced at the State Business Awards dinner on Friday 22 November at the ICC, Sydney.
 

Outstanding Business Leader

Allan Dall, The Glue (Sydney Metro)
Corinne Bot, Polyglot Group (Sydney City)
Daimon Poole, McDonalds Goulburn (Far South Coast and Capital)
David Hiscox, Dapto Leagues Club (Illawarra)
Donna Simone Masing, Global Performance Therapy (Northern Rivers)
Matt Kelly, Gosford Private Hospital - Healthecare (Central Coast)
Morven Cameron, Lake Macquarie City Council (Hunter)
Navneesh Garg, Adactin Group (Western Sydney)
Nicola Lemon, Hume Community Housing Association (Macarthur)
Nicole Brown, Face to Face Beauty Salon (New England North West)
Peter Cock, Newcastle Airport (Hunter)

Rusty Russell, Double R Equipment Repairs (Western NSW)
Tim Martin, Tumut River Brewing Co (Murray-Riverina)
Tracie Robertson, Ray White Parkes | Forbes | Condobolin (Western NSW)
Trent Jennison, Valley Industries (Mid North Coast)


Outstanding Young Entrepreneur

Amy Kate Travers, Amy Kate (Sydney City)
Brendon Cooke, BCMC Safety Solutions (Central Coast)
Christopher Murphy, All Care Health Services (Illawarra)
Isabella Del Vecchio, Laser Clinics Australia Wagga Wagga (Murray-Riverina)
Jade Chislett, Just Like You Dolls (Hunter)
James Simpson, Ranger Jamie Tours Pty Ltd (Sydney Metro)
Jessica Hannan, Coast and Country Occupational Therapy (Far South Coast and Capital)
Joel Jensen, Joel Jensen Constructions (Northern Rivers)
Patrick Lenehan, Regos Plus - Tyre & Mechanical (Western NSW)
Rianna Feenstra, Altitude Farm (New England North West)
Ritchie Mann, WM Meats (Mid North Coast)
Zyran Erasmus, App Boxer (Western Sydney)


 

Outstanding Young Employee

Ashleigh Barry, Kells Lawyers (Illawarra)
Ashleigh Little, 
Connect Accountants & Advisors (Northern Rivers)
Georgia Patmore, Yass Valley Council (Far South Coast and Capital)
Jenna Knight, Katrina Curry Hairdressing (Western NSW)
Kayla Fuller, Touchwood Flowers (Mid North Coast)
Krystel Cochico, VISA Global Logistics (Sydney Metro)
Libby Campbell, Everingham Solomons Solicitors (New England North West)
Martin Corrigan, Port Waratah Coal Services (Hunter)
Matthew Millar, Sydney Cricket and Sports Ground Trust (Sydney City)
Meghan Fisher, Vinnies Services Deniliquin (Murray-Riverina)
Milad Anjoul, PwC Australia (Western Sydney)
Tegan Howlett, Any Boat (Sydney Metro)
Zac Bower, Australian Reptile Park (Central Coast)


Excellence in Micro Business

Artable (Northern Rivers)
Bella Vita Riverina Tours (Murray-Riverina)
Blueberry Hills on Comleroy (Western Sydney)
Fisse Digital Pty Ltd (Far South Coast and Capital)
GW Group (New England North West)
Inspire Cowork (Sydney Metro)

Kirstie's Skinsational (Mid North Coast)
LEP Digital (Central Coast)
Murmur (Sydney City)
Mt Hay Retreat (Illawarra)
Ruby Maine (Western NSW)
Tighes Hill Cellars (Hunter)


Excellence in Small Business

Cape Byron Distillery (Northern Rivers)
Coastal Gourmet 2U (Central Coast)
Funda (Hunter)
Gourmet Basket (Sydney Metro)
J&T Dale Plumbing (Illawarra)
Laser Clinics Australia - Wagga Wagga (Murray-Riverina)
Regos Plus - Tyre & Mechanical (Western NSW)
SA Industrial Services NSW (Macarthur)
SalDoce Fine Foods (Sydney City)
Tamworth City Dance Academy (New England North West)
Think Technology Australia (Far South Coast and Capital)

Wauchope Country Club (Mid North Coast)
Youth Insearch (Western Sydney)


Excellence in Business

ATUNE Health Centres (Hunter)
Australian Reptile Park (Central Coast)

Bitton Pty Ltd (Sydney City)
Evolve Housing (Western Sydney)
Mayfield Garden (Western NSW)
Obieco Industries (New England North West)
RMB Lawyers (Illawarra)

South West Rocks Country Club (Mid North Coast)
Southern Cross Credit Union (Northern Rivers)
Staughton Group (Murray-Riverina)

Wakeling Automotive (Macarthur)
Whale Logistics Australia (Sydney Metro)
Yumaro (Far South Coast and Capital)


Excellence in Social Enterprise

BlueCHP (Macarthur)
Cowra/Grenfell Meals on Wheels (Western NSW)
Deni Play on the Plains Festival (Murray-Riverina)

Enova Community Energy (Northern Rivers)
Manly Food Co-Op (Sydney Metro)
Michael Hughes Foundation (Western Sydney)

New England Women's Domestic Violence Court Advocacy Service (New England North West)
Procare (Hunter)

The Flagstaff Group (Illawarra)
The Freedom Hub (Sydney City)
The Opportunity Collective Inc. (Central Coast)

Tulgeen Packaging Services (Social and Disability Enterprise) (Far South Coast and Capital)
Valley Industries (Mid North Coast)


Start Up Superstar

All Care Health Services (Illawarra)
China Billy (New England North West)
Hunter Allied Care (Hunter)
Link Legal & Conveyancing (Central Coast)
Maclean Podiatry Centre (Northern Rivers)
Meek's Preschool & Early Learning Centre (Western Sydney)
See Solar - Smart Lighting and Power Solutions (Western NSW)
Southbound Escapes (Far South Coast and Capital)

SustainHealth Recruitment (Sydney City)
Townsend Veterinary Clinic (Murray-Riverina)
WorkScore (Sydney Metro)

 


Excellence in Innovation

Ampcontrol (Hunter)
AMPS Agribusiness (New England North West)
CancerAid (Sydney City)
Hello Koalas Sculpture Trail (Mid North Coast)

IRT Group (Illawarra)
Life Health Foods (Central Coast)
Mudgee Region Tourism (Western NSW)
Staughton Group (Murray-Riverina)

Tall Red Poppy Marketing (Far South Coast and Capital)
Virtus Heritage (Northern Rivers)
Wentworth Healthcare, provider of the Nepean Blue Mountains Primary Health Network (Western Sydney)
Whale Logistics Australia (Sydney Metro)

 


Excellence in Export

4Way Suspension Products Pty Ltd (Western Sydney)
Aceit Sportwear (Illawarra)
Australian Institute of Company Directors (Sydney City)
Borambola Wines (Murray-Riverina)

Cassegrain Wines Pty Ltd (Mid North Coast)
Causmag International (Far South Coast and Capital)
Ozganics Australia (Northern Rivers)

Three Creek Beef (New England North West)
Whiteley Corporation (Hunter)


Excellence in Sustainability

Affirmations Australia Pty Ltd (Mid North Coast)
Aquna Sustainable Murray Cod (Murray-Riverina)
City Centre Motor Inn (New England North West)
Downer EDI Works (Hunter)

ENV Solutions (Northern Rivers)
Gosford Private Hospital (Central Coast)
Green Connect (Illawarra)
Interface (Macarthur)
Loxley on Bellbird Hill (Western Sydney)
Manly Food Co-Op (Sydney Metro)
Regand Park Early Childhood Education Centre (Western NSW)
Southlands Fruit & Vegetables (Far South Coast and Capital)


Outstanding Employer of Choice

Charles Sturt Campus Services Limited (Murray-Riverina)
Crossmark (Sydney Metro)
FinoComp Pty Ltd (Illawarra)
Finstro (Sydney City)
Forsyths (New England North West)
Hume Community Housing Association (Macarthur)
MATE (Western Sydney)
mbc Recruitment (Mid North Coast)
Peninsula Villages (Central Coast)
Richmond Valley Council (Northern Rivers)
TRC Tourism (Far South Coast and Capital)
Ultimate Care Skin and Body Centre (Western NSW)
Westpac Rescue Helicopter Service (Hunter)


Local Chamber of Commerce

Corrimal Chamber of Commerce & Industry (Illawarra)
Cowra Business Chamber (Western NSW)
Inverell Chamber of Commerce & Industry (New England North West)
Kyogle & District Chamber of Commerce (Northern Rivers)
Mogo Village Business Chamber (Far South Coast and Capital)
Port Macquarie Chamber of Commerce (Mid North Coast)
Sutherland Shire Business Chamber (Sydney Metro)
Sydney Hills Business Chamber (Western Sydney)

The Greater Narellan Business Chamber (Macarthur)
Tomaree Business Chamber (Hunter)
Wagga Wagga Business Chamber (Murray-Riverina)

Wyong Regional Chamber of Commerce (Central Coast)

 



For more details email statebusinessawards@nswbc.com.au

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Principal Sponsor
TPG Telecom Logo
Category Sponsors
CareSuper logo City of Sydney 2030 logo Qantas logo Westpac logo icare
Print and Wine Sponsors
Rawson Print Co logo Drayton's Family Wine